• Historia szkoły

        •  

          HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          NR 33 IM. WOPK

                                                     

                                                       

          TARCZA SZKOŁY

          Szkoła Podstawowa nr 33 została powołana listopadzie 1918 roku. Był to ważny okres w historii naszego państwa. Polska odzyskała długo oczekiwaną niepodległość. Rozpoczęła się budowa struktur rządowych, administracyjnych, wojskowych oraz szkolnictwa. Początkowo szkoła mieściła się w budynku przy Alei 3 maja pod numerem 14.

          Rok 1932 przyniósł reformę oświaty, wprowadzenie szkoły siedmioklasowej. Publiczna Szkoła Powszechną nr 33 została wówczas przeniesiona do budynku przy ulicy Grottgera 22.

          Obecnie pod tym adresem mieści się Szkoła Podstawowa nr 98 z Oddziałami Integracyjnymi im. Lucy Maud Montgomery.

           

          BUDYNEK

          [budynek szkoły pomiędzy 1937 a 1939 r.]

          W czasie okupacji hitlerowskiej, mimo iż budynek ten został zajęty przez Niemców praca dydaktyczna nie została przerwana. Dzięki ofiarności i odwadze pedagogów - a zwłaszcza kierownika placówki Pana Stefana Pikulskiego - zorganizowano w domach prywatnych tajne komplety, na których „okupacyjną szkołę” ukończyło 167 uczniów.

          Po ustaniu działań wojennych - w marcu 1945 roku Placówka wznowiła swoją działalność. Ofiarność i zaangażowanie nauczycieli, rodziców i przyszłych uczniów sprawiły, iż bardzo szybko wyremontowano pierwsze piętro budynku na Grottgera 22, naprawiono sprzęt szkolny, zgromadzono podręczniki i różne pomoce naukowe. W tym tak trudnym dla naszego kraju okresie od 1 września w Szkole 33 rozpoczęło naukę 520 uczniów.

          W roku 1958 Placówka uzyskała nową siedzibę w budynku przy ulicy Wiktorskiej 32, gdzie funkcjonowała do roku 1971. Pod tym samym adresem mieściło się również VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana.

          W roku 1971 oddano do użytku nowy budynek przy ulicy Cieszyńskiej 8, w którym szkoła prowadzi swą działalność do dnia dzisiejszego.